Elisa aloitti tällä viikolla toimittamaan ZTE Axon Pro 5G-puhelinta ja Huawei 5G CPE Pro:ta asiakkailleen. Pian on tulossa myyntiin Huawei Mate 20 X 5G ja OnePlus 7 Pro 5G -puhelimet. HTC 5G Kotikeskus tulossa myöhemmin myyntiin. Nämä laitteet ovat ensimmäisen sukupolven laitteita ja tukevat NSA-toteutusta. Huawein laitteet tukevat myös SA:ta. Hinnat näillä laitteilla alkavat 800€:sta tuhanteen euroon.
Elisa ja OnePlus järjestivät 5G-tapahtuman Narinkantorilla, jossa kävin Torstin kanssa testaamassa millaisia nopeuksia 5G-verkon nopeuksia. Helsingissä 5G-verkko on totetettu Nokian 5G-tekniikalla.
Elisa FI 5G real live network performance, @ElisaOyj @OnePlus_FI pic.twitter.com/ahpBsiKz7r
— Torsti Yrjänä (@yrjtor) June 26, 2019
Testaessamme huomasimme, että nopeus vaihteli suuresti 300-700Mbit/s välillä. Toki alueella oli muita käyttäjiä, kun kyseessä oli eSports-tapahtuma. Verrattuna kuitenkin 4G-nopeuteen ei ollut suurta eroa. Samassa paikassa 4G-nopeus oli noin 500Mbit/s luokassa ja viive 12 ms luokassa. Lähes samaa mitä ensimmäinen sukupolven 5G-verkko tarjoaa. Huomasimme lisäksi että 5G oli epävakaa nopeustesteissä eli välillä yhteys virheili suuresti ja katkeili.
Vastaavia nopeustuloksia on saatu Huawei 5G CPE Pro-laitteella. Kuvauksen perusteella verkko virheilee ja katkaisee yhteyden / hyytyy. Snow28:n mukaan 5G-verkkoa käytetään Postitalon tukiasemalla 60MHz taajuuskaistalla ja Ruoholahdessa 100MHz-taajuuskaistalla.
Elisa mainitseekin 5G Peittoalueet-sivulla, että Helsingin Keskustan 5G-verkko on pilottikäytössä ja nopeus saattaa vaihdella.

Suuresti epäilyttää, ettei Nokian 5G-verkko ole valmis tuotantokäyttöön. Turussa, Tampereella ja Jyväskylässä on käytössä Huawein laitteet, jotka ovat testeissä toimineet paremmin ja verkosta saatu 1.3Gbit/s nopeustuloksia.
Kelpaisi tällaiset nopeudet kyllä. #5G #Huawei #HuaweiMate20X5G pic.twitter.com/DTqFPP3B5G
— Eero Salminen (@Eerzan1) June 19, 2019
Tämä vaikuttaa meillä 5G-kilpailuun Elisan eduksi. Telia käyttää myös Nokian-laitteitta, joten Nokian laitteiden ongelmat heijastuvat Telian suuntaan myös. DNA:lla on käytössä Ericssonin 5G-laitteet.