Varmasti monia lukijoita kiinnostaa tarkemmin miten blogista saa edullisesti nopean ja kestämään paljon liikennettä sivulla. Testasin kuormitustestillä kuinka monta kävijää sivuni kestää ja päästiin hyvin parin tuhanteen samaanaikaiseen vierailijaan.
Tässä artikkelissa avaan palvelimen ominaisuuksia ja sen konfiguraatiota ja Wordpressin konfiguraation. Nämä ovat keskeisiä asioita tehdessä sivusta nopean. Kaikki ominaisuudet eivät toimi kaikkien sivujen kanssa, joten suosittelen kokeilemaan varoen.
Palvelin
Lähdetään aluksi katsomaan palvelinta. Palvelimella tulee olla riittävästi kapasiteettia pyörittämään sivua ja uusinta tekniikkaa. Vanha tekniikka on hidasta, joten varmistetaan että palvelimella uusinta tekniikkaa.
Käytän sivustolla UpCloudin nopeita virtuaalipalvelinta, jota pystyn muokkaamaan miten haluan. Tällä hetkellä palvelimessa on 1 CPU, 2Gt muistilla ja 50GB SSD-levyä. Käyttöjärjestelmänä on Ubuntu 18.04 LTS.
Webpalvelimena valitsin OpenLiteSpeedin, joka on Open Source-versio LiteSpeed webpalvelimesta. OpenLiteSpeed etuna on LSCache, joka on minusta todella hyvä välimuistilaajennus WordPressille.
Palvelimella lisäksi on ajossa PHP7.4 ja MariaDB 10.
Suojatakseni palvelintani olen sallinut vain HTTP ja HTTPS pelkästään CloudFlaren IP-avaruudesta. Palveimen SSH-yhteys kannattaa sallia vain omista IP-osoitteista tai pelkästään Suomesta välttyäkseen skannereilta. Toinen vaihtoehto on vaihtaa SSH-portti muuksi kuin oletus 22.
ModSecurity - Web Application Firewall
Palvelimeen on asennettu ModSecurity suojaamaan sivua mahdollisilta hyökkäyksiltä. Se torjuu tekokkaasti mm. XSS:t ja SQL-injektiot. ModSecurityn käyttö ei ole helppoa ja mikäli sinulla ei ole aikaisempaa kokemusta tämän käytöstä suosittelen sen tilalle esimerkiksi CloudFlare Pro-pakettia joka tarjoaa vastaavanlaisen WAF-ratkaisun.
WordPress
WordPress on palvelimen jälkeen hyvä katsoa kuntoon, jotta siitä saadaan mahdollisimman kevyt ja nopea. Tähän auttaa paljon Googlen PageSpeed-työkalu, joka kertoo kattavasti mikä hidastaa.
- Laajennuksia eli plugineita on vähemmän kuin 20 kappaletta asennettuna. Poista turhat laajennukset sillä nämä hidastavat toimintaa. Mikäli esimerkiksi käytössäsi on analytiikka-laajennus niin mielummin korvaa lisäämällä analytiikka koodi lapsiteeman footer.php tiedoston loppuun ennen