Suomessa vain teleoperaattori DNA tukee Sony XZ ja XZ Premium VoLTE/VoWIFI-palvelua, mutta tutkimalla tarkemmin konfiguraatioita, niin huomasin että voin DNA:n VoLTE/VoWiFi-konfiguraatiota käyttämällä aktivoida VoLTE/VoWiFi-palvelut myös muiden teleoperaattorien verkoissa helposti.
Tämä ohje voi toimia myös muilla Sony:n puhelinmalleilla, mutta ei toimi muiden merkkisten puhelinmalleilla. Huomaathan, että tämä on epävirallinen tapa eikä operaattorit tue tälläistä tapaa.
Tämä ohje ei toimi Sony XZ Premium-puhelimella, kun on Android 9 PIE asennettuna!
Table of Contents
Vaatimukset
- Rootattu Sony XZ tai Sony XZ Premium-puhelin. Ohje voi toimia myös muilla Sonyn puhelinmalleilla.
- VoLTE ja VoWIFI-operaattorin SIM-kortti. Operaattorin tulee tukea tätä puhelinmallia. Esimerkiksi DNA tukee Sony XZ-puhelimella VoLTE-palvelua, joten käytämme DNA:n SIM-korttia. Voit lainata tätä tai käyttää saldotonta Prepaid-korttiakin aktivoidessan konfiguraation. Kaikilla tämä ei toimi sillä tulee käyttää generistä konfiguraatiota toimiakseen toisen operaattorin verkossa. Elisan ja DNA:lla ovat generiiset joten toimivat molemmissa verkoissa.
- Oman teleoperaattorin SIM-kortti, missä on VoLTE ja VoWIFI-palvelu aktivoituna. Tarkista oman operaattorilta, miten tämä aktivoidaan liittymälle.
Työvaiheet
Ota käyttöön DNA:n SIM-kortti puhelimellasi ja kytke päälle. Mikäli tämä on SIM-kortin vaihto niin odota kunnes puhelin on ladannut uuden konfiguraation.
Kun puhelin on hakenut kaikki asetukset ja käynnistynyt uudelleen, niin sinun tulee poistaa CustomizationSelector-sovellus pois käytöstä Android Asetuksista -> Sovellukset -> Näytä Järjestelmä (löytyy lisävalikosta, niin näet myös järjestelmäsovellukset). Tämä sovellus optimoi jokaisen SIM-kortin yhteydessä asetukset ja lataa uusimman konfiguraation. Kun tämä on pois käytöstä, niin nyt sinulla on puhelimella aina DNA:n konfiguraatio asetukset ja myös samalla VoLTE/VoWIFI-asetukset.
Vaihtoehtoisesti voit tehdä tämän myös ADB:tä käyttäen. ADB-pikapaketin saat ladattua tästä.
.\adb.exe shell
Tämän jälkeen sinun pitää korottaa itsellesi superuser (sudo) oikeudet ja sitten voit poistaa sovelluksen käytöstä
F8331:/ $ su F8331:/ # pm disable com.sonymobile.customizationselector
Nyt sovellus on ADB:n avulla poistettu käytöstä.
Nyt sammuta puhelin ja vaihda oman operaattorin SIM-kortti ja ota käyttöön VoLTE ja VoWIFI-palvelut operaattorin ohjeiden mukaisesti. Sinun pitäisi nähdä VoLTE/VoWIFI-kuvakkeen tilavalikosta. Mikäli et näe, niin varmista että puhelimen asetuksista se on käytössä.
Mikäli myöhemmässä päivityksessä mukana tulisi virallinen tuki puhelinmallillesi myös omalta teleoperaattoriltasi niin suositeltavaa ottaa tämän jälkeen ”CustomizationSelector” -sovellus käyttöön ja käynnistää puhelin uudelleen. Tällöin puhelin lataa uuden.
Sony XZ Premium kotioperaattorin tunnisteen muutos
Tämä muutos tulee tehdä Sony XZ Premium puhelimissa. Sony XZ-puhelimessa muutosta ei tehdä. Sony XZ Premiumin konfiguraatiossa on määritetty kotioperaattorin MCC/MNC-tunnistetieto carrier_policy.xml tiedostoon.
Sinun tulee kirjautua modeemiin ja kopioida ja muokata carrier_policy.xml tiedostoa. Ohje miten saat muokattua tätä tiedostoa löydät tästä ohjeesta.
Lisää carrier_policy.xml tiedostoon riville 88 ja 89 ”244-91 244-05” jotka ovat Telian ja Elisan MCC-MNC-tunnistetiedot. Näin konfiguraatio määrittää nämä kotiverkoiksi. Tallenna tämä takaisin puhelimen modemiin ja käynnistä puhelin uusiksi ottaaksesi käyttöön tämän konfiguraation.
Ota VoLTE ja VoWIFI-käyttöön puhelimen asetuksista
VoLTE:n saat otettua Android-asetuksissa käyttöön: Verkko & Internet -> Mobiiliverkot -> Ota VoLTE käyttöön
VoWIFI:n saat otettua käyttöön Androidin puhelinsovelluksen kautta -> Puhelut -> WiFi-puhelut
Käynnistä lopuksi puhelin uudelleen. Sinun pitäisi nähdä nyt kuvanmukaiset VoLTE ja VoWIFI tilapalkissa. Testaa tämän jälkeen puheluiden toimivuutta soittamalla esimerkiksi Vastaajaan.