Elisa on korvannut Helsingissä Nokian MassiveMIMO 5G -tukiasemia Huawein vastaavilla laitteilla. Testeissämme Nokian MassiveMIMO 5G-tukiasemat toimivat merkittävästi heikommin kuin Huawein vastaavat MassiveMIMO 5G-tukiasemat, joten oletettavasti tämä on syy laitetoimittajan vaihtoon. Elisalla on käynnissä pääkaupunkiseudulla 4G- ja 5G-verkkojen massiivinen päivitys. Muutostöiden aikataulua voi seurata Elisan sivuilta.
Vaikuttaa myös siltä, että 5G-peitto ja nopeudet ovat parantuneet, kun Nokian MassiveMIMOt on vaihdettu Huaweihin ja 5G-antenneja on lisätty samalla. Aleksanterinkadulla saimme yli 900Mbit/s nopeustestituloksen Samsung S10 5G-puhelimella. Nopeutta voi pitää erinomaisena tiiviisti rakennetussa kaupunkiympäristössä, vaikka lähetysnopeus verkon suuntaan jäikin vaatimattomaksi.
Gigabitin 4G-nopeus!
Citykäytävässä ollut Nokian 4G-tukiasema on myös vaihdettu Huawein laitteisiin. Päivityksen yhteydessä B1 (2100MHz) taajuuskaista on kasvatettu 10MHz:stä 20MHz:iin. Yhteensä tukiasemassa on nyt 4G:llä 60MHz taajuuskaistaa 4x4 MIMO-tuella. 5G 100MHz TDD-taajuuskaistalla toimi myös tästä samasta tukiasemasta. Tämän tyyppistä Huawein tukiasemaa ja antenniratkaisua emme ole Suomessa ennen nähneet.
Sopivassa kohdassa tukiasemaan nähden saavutettiin Elisan Mobiililaajakaista 5G 1000M-liittymällä 1Gbit/s latausnopeus 4G-verkossa. Elisan 1000M-liittymän nopeusprofiili on 1000M/50M, joten liittymän nopeusrajoitus tuli vastaan latausnopeudessa.
Speedtest-ohjelmalla saimme 4G-verkossa parhaimmillaan 863Mbit/s latausnopeuden ja 49.5Mbit/s lähetysnopeuden.
Yhteenveto
Vantaalla Elisa käyttää uusissa 4G- ja 5G-tukiasemissa Huaweita ja nyt myös Helsingissä Nokian MassiveMIMO 5G-tukiasemia vaihdetaan Huawein 5G-tukiasemiin. Vantaalla saavutettiin jo aikaisemmin 1 Gbit/s latausnopeus 4G-verkossa, joten myös Helsingin keskustassa 4G- ja 5G-verkon suorituskyky paranee tukiasemien päivityksien ja kapasiteetin noston myötä. Espoossa käytetään edelleen Nokian 5G-tukiasemia ja siellä 5G on laajentunut selvästi hitaammin kuin Helsingissä ja Vantaalla. Espoossa käytetään samanlaisia Nokian 8x8-tukiasemia kuin esimerkiksi 4G- ja 5G-verkossa Lahdessa.